Letní vietnamské rolky s dipy

Letní vietnamské rolky s dipy. Arašídový dip a dip z rýžového octa

Jsou lepší rolky ve vegetariánském bistru Ananda na pěší zóně v Bad Godesbergu nebo v pidi vietnamské restauraci May May naproti bonnské univerzitě? Je to věčný  spor mezi mnou a mou kamarádkou Lídou. V Godesbergu se dipuje do arašídové nebo sladké chili omáčky a v May May zase do octové zálivky ochucené rybí omáčkou. V Godesbergu frčí rolky plněné tofu, ovšem v rolkách v May May jsou krevety. No a ty nej? Na ty já chodím do Anandy a Lída do May May.

Doma jich vždycky sníme kopu, takže je připravuju pokaždé v obrovském množství. Pokaždé si plánuju, že zbydou i na zítra na svačinu, ale to se ještě nepovedlo.

Letní rolky nabízí obrovský prostor pro vlastní kreativitu. Dodržuju jen pár základních pravidel. Všechny suroviny si připravím i nakrájím dopředu. Pak když se namáčí rýžový papír už není prostor a musím plnit a rolovat celkem svižně. Vždycky dávám do rolek rýžové nudličky, listy bylinek a salát. Zbytek obměňuju podle chuti, nálady i momentálně dostupných surovin. Salát vybírám podle toho, jak jsou měkké a ohebné jeho listy. Pokud je to salát křupavější, mohl by potrhat rýžový papír.

Moje oblíbené kombinace jsou:

– vařené krevety, salátové listy, rýžové nudličky, okurka, mrkev, bazalka
– uzené tofu, salátové listy, rýžové nudličky, okurka, mrkev, listy bazalky
– avokádo, salátové listy, rýžové nudličky, okurka, mrkev, listy koriandru

Nejdřív omyju salátové listy a usuším je v odstředivce. Omyju i listy bazalky nebo jiných bylinek. Rýžové nudličky přeliju vřící vodou, nechám je v ní 2 minuty a potom je sleju a rychle zchladím při proplachování studenou vodou. Nechám je okapat. Omyju, oloupu a nakrájím okurku na uzoučké hranolky. Mrkev taky umyju, oloupu. Tenoučké mrkvové plátky jdou nejlépe nakrájet škrabkou na brambory.  Všechno si nachystám tak, abych to měla po ruce. Namočím si čistou utěrku, položím si ji na linku a vyrovnám ji do hladka. Do větší mísy naliju vlažnou vodu, ve které budu máčet rýžové papíry. Máčím papíry postupně po jednom. Namočím ho, prakticky hned cítím jak měkne, a potom položím na vlhkou utěrku. Navrstvím více méně esteticky krevety, salátové listy, okurky, mrkev, rýžové nudličky a lístky bylinek na dromádku ve spodní části rýžového papíru, blíže ke mně. Potom přehnu rýžový papír nahoru od sebe přes navrstvenou náplň a lehce utáhnu. Ohnu obě boční strany do středu, abych měla všechno pěkně zarovnané, a už jenom zaroluju. Pokud dělám rolky trochu v předstihu, zavřu je do plastové krabičky nebo je přetáhnu fresh fólií a uložím do ledničky. Hotovo.

Když jsem už z rolování úplně vyčerpaná, mám doma vždycky k dipování nějakou kupovanou sladkou chili omáčku, ať už je s ananasem nebo s mangem. Ale nejradši si připravuju omáčky sama. Tohle je hodně rychlá varianta arašídové. Do malého kastrůlku dám arašídové máslo, zahřeju ho na nižší teplotu, máslo povolí a začne krásně vonět. Pak teplotu stáhnu a přidám všechny ostatní ingredience. Všechny prošlehám, aby se propojily. Tahle omáčka se podává teplá, takže se vždycky přihřeje a někdy ji musím ještě trochu naředit vodou. Hotovo.

Druhá omáčka se sice připravuje taky za tepla, ale jí se vychlazená.  Aby se to nepletlo. V teplé vodě nechám rozpustit cukr a potom přimíchám všechny zbylé suroviny. Mrkev a jarní cibulku naposled. Hotovo.

 

 

 

 

 

Letní vietnamské rolky s dipy
Print Recipe
Porce Doba přípravy
3 osoby k večeři 40 minut
Porce Doba přípravy
3 osoby k večeři 40 minut
Letní vietnamské rolky s dipy
Print Recipe
Porce Doba přípravy
3 osoby k večeři 40 minut
Porce Doba přípravy
3 osoby k večeři 40 minut
Suroviny
Arašídový dip
Dip z rýžového octa
Pokyny
  1. Dipy k rolkám
    Arašídový dip a dip z rýžového octa pro letní vietnamské rolky
Poznámky k receptu

Vypsané ingredience vystačí k naplnění 200g rýžových papírů. Tofu si vždycky vybalím tak hodinu před přípravou, zabalím ho do papírové utěrky a zatížím, abych dostala z tofu co nejvíc tekutiny pryč.

V menším množství jsou rolky skvělý lehký předkrm.

Možná to zní složitě, ale včera mi pomáhal při rolování i náš 4-letý syn Oliver. A jeho nejoblíbenější kombinace? Od všeho hodně! A krevetky sem tam rovnou do pusy, místo do rolky. Oli rolky miluje. Jí se rukama a dipuje se. Co je víc?

image

Sdílet tento recept

Comment