Kuře, veselý kuskus a tzatziki

Kuře, veselý kuskus a tzatziki

Všude, kam jedu, ochutnávám místní jídlo. Bez toho si cestování snad ani nedovedu představit. Zrovna tohle jídlo mi připomíná Řecko, připomíná mi léto, ono totiž chutná jako léto, jako prázdniny u moře. Je hrozně svěží, má spoustu chutí a vůní a jeho pestrost mi pokaždé vykouzlí úsměv na tváři. Možná to bude i tím, že k němu s velkou chutí popíjím vychlazený ryzlink a má dobrá nálada se tak dvojnásobí. No, tohle jídlo na mě má každopádně blahodárný účinek. Kuře, veselý kuskus a tzatziki, takhle jsem si ho nazvala, takhle mi chutná, takhle je to moje chuť Řecka.

Nejdřív si připravím všechny ingredience, protože je jich dost a nechci se zbytečně zdržovat v průběhu přípravy. Začínám studenými položkami do kuskusu, pak se vrhnu na tzatziki a nakonec na ty teplé položky, kuskus a kuře.

Kuskus smíchávám se skvělou směsí zeleniny, kterou si připravím tak, že papriky, chilli papričku (oboje zbavené semínek) rozsekám v mixéru spolu s jarními cibulkami a koprem. Ke kuskusu přijde ještě hrášek (nejprve ho spařím horkou vodou), na kousky nasekané olivy, citronová šťáva a olivový olej. Mixovanou zeleninu a tyto ingredience si nechám na straně, než na ně přijde řada.

Na tzatziki si nahrubo nastrouhám okurku (neloupu ji), posolím, rukama pořádně promačkám a vymačkám co nejvíce vody, která se z okurky uvolní. Okurku dám do misky, přidám jogurt, citronovou šťávu, decentně pepře a nasekané lístky máty. Potom hezky promíchám. Hotové tzatziky dám zatím vychladit do ledničky.

Teď už ty teplé položky… Kuskus dám do mísy, zaliju horkou vodou (1 hrnek kuskusu, 2 hrnky vody), osolím a přiklopím pokličkou a nechám vsáknout veškerou vodu.

Kuřecí prsa rukou trochu naklepu, na prkýnko si nasypu sůl, pepř, oregano, nové koření, citronovou kůru a maso v této směsi z obou stran obalím. Smažím na 2 lžících olivového oleje pěkně dozlatova, asi po 4 minutách obracím.

V této chvíli je čas na kuskus. Na velkou servírovací mísu rozprostřu rozmixovanou zeleninu, přidám hrášek, olivy, citronovou šťávu a olivový olej. Na to nakladu kuskus, který si nakypřím vidličkou ještě v míse, v které jsem ho připravovala. Pak to celé důkladně promíchám a případně ještě dochutím solí a pepřem. To je barev.

Kuře nakrájím na plátky a pokladu na kuskus. Úplně navrch naházím hala bala fetu a ještě ozdobím pár snítky čerstvého kopru. Z lednice vyndám tzatziki, naliju si sklenku vína a začínám vesele debužírovat.

Dělám 4 porce, i když jsme dva. Tohle jídlo je totiž dobrý i studený, takže si ho dáváme druhý den k večeři. Hmm, někdy i ten samý den, fakt nám chutná.

Kuře, veselý kuskus a tzatziki
Print Recipe
Moje chuť Řecka
Porce Doba přípravy
4 osoby 30 minut
Doba vaření
15 minut
Porce Doba přípravy
4 osoby 30 minut
Doba vaření
15 minut
Kuře, veselý kuskus a tzatziki
Print Recipe
Moje chuť Řecka
Porce Doba přípravy
4 osoby 30 minut
Doba vaření
15 minut
Porce Doba přípravy
4 osoby 30 minut
Doba vaření
15 minut
Suroviny
Kuskus
Tzatziki
Kuře
Pokyny
  1. Mixovaná zelenina
    Kuře, veselý kuskus a tzatziki 2
  2. Tzatziki
    Tzatziki
Sdílet tento recept

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *