Nejsem líná. Nejsem líná, když jde o jídlo. Protože tohle není úplná rychlovka, přiznávám raději hned na úvod, a trocha píle bude chtě nechtě zapotřebí. Panika ale není na místě, protože zas tak tragický to není. Postávání u pánve nebo grilu v tomhle případě rozhodně stojí za to. A když je to hotovo, tak už jenom otvírám lednici a nakládám zeleninu a pesto na talíř. Nebo to rovnou všechno ještě společně s Fetou mrskám do sendviče.
Jdu na to. Nejdřív si připravím zeleninu. Papriky umyju, vykrájím žebra a středy se semínky. Pak papriky nakrájím na proužky asi 1 cm široké. Lilek umyju, odkrojím konce a nakrájím na kolečka maximálně jeden centimetr široká. Cukety umyju, zase odkrojím konce a nakrájím na kolečka stejně široká jako ty z lilku. Teď už chybí jenom fenykl. Umyju ho, odkrojím horní tuhé zelené stopy. Fenyklové chmýří si nechám stranou a nevyhazuju ho. Použiju ho později do marinády. Raději upozorním i okolí, že se nejedná o odpadky ale o přísadu. Už u nás doma bylo kvůli vyhozeným fenyklovým lístkům jednou pěkně „veselo“. Fenykl rozkrojím na čtvrtky a vykrojím tuhý střed. Pak ho rozkrájím na proužky, asi půl centimetru silné.
Každý druh zeleniny se připravuje stejně ALE každý zvlášť. Přichází otravnější část celého procesu. Já si k tomu většinou zapnu nějakou temnou severskou detektivku, aby mi to opékání rychleji utíkalo. Zeleninu připravuju na pánvi nebo na grilu do měkka. Na nepřilnavou pánev kápnu malinko olivového oleje. S olejem v téhle fázi šetřím a raději než ve vrstvě oleje opékám klidně na sucho. Pánev zahřeju naplno, naskládám tam první druh pokrájené zeleniny, stáhnu teplotu na střední a opékám do tmavě hněda a do měkka. Jednotlivé kousky musím vyskládat vedle sebe, abych zeleninu opravdu opékala. Kdybych naházela všechno na hromadu, bude se dusit. Každý už opečený druh dám zvlášť do misky. Než je zelenina hotová, mám hromadu času připravit si marinádu.
Všechny ingredience na marinádu jednoduše smíchám a prošlehám. Citrón, olivový olej, sůl, pepř, česnek i chmýří z fenyklu nakrájené nadrobno. Zeleninu v miskách zlehka přeliju marinádou. Zelenina v marinádě neplave, je jí lehce politá. Marináda není primárně mastná. Není to zelenina v oleji. Když marinádu dochucuju, neměla by být ani příliš kyselá (teda jenom citrónová). Chuť je hezky vyvážená. Misky zakryju potravinářskou fólií a nechám při pokojové teplotě odpočívat aspoň 4 hodiny. Nebo všechny misky šoupnu rovnou do lednice, kde vydrží ještě další dva dny.
Ještě si k zelenině připravím domácí pesto. Piniové oříšky při mírné teplotě a za neustálé bedlivé kontroly opražím do zlatova na suché nepřilnavé pánvi. Voní to úžasně. nechám je vychladnout. Do mixéru si nachystám omyté, osušené a natrhané lístky bazalky. Kapary nejdřív omyju od soli, nechám je okapat a přihodím je do mixéru. Přiliju olej. Teď už jsou i piniové oříšky vychladlé a můžu je taky přihodit. Všechno rozmixuju na hladkou pastu. Pokud je potřeba, přiliju ještě olej. Nakonec přimíchám nastrouhanou citronovou kůru, sůl a pepř. Zamíchám. Hotovo.

Marinované papriky, fenykl, lilek a cukety s pestem
Ingredients
- 2 ks středně velké cukety
- 2 ks pevné středně velké lilky
- 4 ks kapie barvy podle libosti
- 1 ks středně velkého fenyklu ideálně hodně chmýří na stopkách
- 1-2 ks BIO citrón šťáva do marinády (obvykle potřebuji šťávu z 1,5 citrónu)
- 2 stroužky česneku nadrobno nakrájené
- 5 polévkových lžic olivového oleje
- sůl
- čerstvě mletý pepř
PESTO
- 1 svazek čerstvé bazalky listy otrhat
- 1 polévková lžíce kapar v soli
- 50 g piniových oříšků
- 7 polévkových lžic olivového oleje
- sůl
- čerstvě mletý pepř
- kůra z jednoho BIO citrónu