Ráda si čtu články, kde jsou všechny možný seznamy a žebříčky. Mám na mysli takový to…Kam chci cestovat, 101 věcí, které musíte zkusit než zemřete, Na jaké hory chci vylézt, Jaké knihy musím přečíst apod.
Ingredient: pepř
Mrkvovo-bramborovo-petrželové placky
Český bramborák je nestárnoucí klasika, to se nedá popřít. Není zrovna nejzdravější, ale chutná skvěle. Mým oblíbencem je už od dětství. Není to ale rozhodně náš jedinečný český originál. Podobné placky se najdou More „Mrkvovo-bramborovo-petrželové placky“
Houbový kuba tradičně, podle Sandtnerové
Vánoce se nazadržitelně blíží. Teď už doopravdy, nejen ve výkladních skříních a na reklamních letácích. Je 36 dní do Ježíška a já, ač si v nejrůznějších tradicích a rituálech zrovna nelibuju, More „Houbový kuba tradičně, podle Sandtnerové“
Quesadillas s pečenou dýní
Tady v Bonnu je dneska krásný podzimní den, modrá obloha, příjemně teplo, vítr tak akorát. Úplně ideální na nějaký lehčí oběd, protože až se zatáhne a začne pršet, tak to já si budu zase užívat pikantní guláše a hustý polívky. Prostě všechno, co mě pořádně prohřeje.
Celerová remuláda
Ještě si to živě pamatuju, jak jsem jako malá bloumala dopoledne po domě, až mě napadlo zkontrolovat, co se děje v kuchyni. Ono totiž z takové návštěvy mohlo kápnout něco dobrého. More „Celerová remuláda“
Podzimní bruschetty s dýní
Venku už pátý den svítí slunce a tohle je podzim podle mého gusta. Jezdíme s Olim na kole, sbíráme kaštany a barevný listy. A samozřejmě jíme dýně na všechny možný i nemožný způsoby. Takový ty každodenní malý radosti a dokonce ani nemusí být všechny oranžový.
Dýňová polévka
Tuhle polívku si dneska objednal Oliver, když si ráno u snídaně všiml oranžové krasavice Hokaidó na lince. Měla jsem s ní úplně jiné plány, More „Dýňová polévka“
Mrkvový dip podle kuchařky Annabel Langbein
Každý „dip“ je u nás hit! Ha, jak je vidno, doby, kdy jsem se živila tvorbou reklamních textů, nejsou ještě nenávratně ztraceny! Že to zní trochu prvorepublikově? Hmm, tak zase ale tak stará ještě nejsem. More „Mrkvový dip podle kuchařky Annabel Langbein“
Mozzarella s fíky
Tenhle recept je jeden z dalších mých cestovních úlovků. Nakonec takové suvenýry mám stejně nejradši. Ochutnala jsem ho v Jeruzalémě na Ben Yehuda Market v jedné z pidi restaurací, které si tam v posledních letech otevírají mladí kreativní kuchaři. Jsou blízko spoustě neuvěřitelných surovin, nekonečným davům nakupujících proudících kolem a atmosféra je na celém trhu k nezaplacení. More „Mozzarella s fíky“
Koprová omáčka
Klasika, že jo. Koprovku a vůbec českou kuchyni jsem začala vařit až od té doby, co jsme se přestěhovali do Německa. Já vím, člověk ocení spoustu věcí až, když je nemá pod nosem. Já taky.
Nevařím česká jídla ze stesku, vařím je More „Koprová omáčka“
Kuskus s cuketami, mrkví a sýrem feta
Léto, neděle, kolo, park u Rýna, piknik. Jednoduchá kombinace, ale i tak je spokojenost všech zúčastněných zaručená. Stejně jako dnešní recept. Pokaždé když plánujeme piknik, More „Kuskus s cuketami, mrkví a sýrem feta“
Barevný čočkový salát podle paní Ackermannové
O jídle a o vaření si povídám s každým. Já vím, jsou i jiná zajímavá témata. Ale nějak to stejně vždycky skončí u toho jídla. Možná to bude tím, že řeči o počasí mě moc neberou.
Ale je pár lidí, se kterýma se o jídle nebavím. More „Barevný čočkový salát podle paní Ackermannové“
Česnečka – zaručeně nejlepší recept
Troufám si odhadnout, že nejlepší recept na česnečku má v Čechách každá rodina. My ho máme taky. Česnečku mě naučila moje mamka, a ta se ji naučila na hodině vaření na základní škole U lesa. A tomu já teda říkám užitečné školní znalosti. Povinná četba i matematické vzorečky jsou už dávno zapomenuté, ale česnečka žije a voní dál.
Fazolový salát s tuňákem
Včera v noci jsme přijeli po více jak 2 týdnech z Čech domů do Bonnu. Někdy těch 700 km utíká rychle a jindy pomalu. Náš malý rošťák zůstal ještě v Čechách na prázdninách, takže jsme nemuseli miliónkrát odpovídat na nejčastěji pokládanou prázdninovou otázku: „Mamí, tatí, kdy už tam budém?“ Ve středu večer vyrážíme zase do Prahy, takže od téhle notoricky známé otázky nás dělí jenom 3 dny a dalších 700 km. Těšíme se samozřejmě už teď.
Houby z trouby
Můj syn houby nemusí, ale pohádku Houby z trouby od Jiřího Žáčka z knížky Chytré pohádky pro malé rozumbrady vášnivě miluje. Už jsme ji četli snad tisíckrát. Pohádky mám taky ráda, ale opravdický houby z trouby mám ještě mnohem radši.
Polévka z červené čočky
Mám málo času a mám hlad. Asi nejsem jediná na světě. Naštěstí jsem zrovna dorazila domů z pekárny s čerstvým chlebem. Co k němu? Polívky můžu jíst donekonečna. A tuhle jsem si vymazlila. Vyzkoušela jsem snad nekonečně variant. Všechny suroviny na tuhle polívku mám většinou doma. Příprava nezabere víc než 25 minut. More „Polévka z červené čočky“
Salát z opečených paprik se sýrem Feta
Slovenské papriky umí být pěkně záludné. A taky umí být pořádně pálivé. Stalo se, že nám jich doma přistálo hned 8 kousků. Jedna hezčí než druhá a druhá pálivější než první. Pálivá jídla můžu jíst denně. Harissa, Sambal Oelek, Wasabi, sušené i čerstvé chilli papričky, jalapeňos, všechny tyhle ingerdience nesmí u mě v kuchyni nikdy chybět. Pikantérie ze Slovenska More „Salát z opečených paprik se sýrem Feta“
Brokolicový salát
Název zní tak nevinně, tak zdravě, tak zeleně. Ale já už se nenechám lehce oblafnout. Tenhle salát připravuje moje kamarádka Andrea. Andrea je skvělá a rafinovaná kuchařka. S výrazem profesionálního hráče pokeru řekne, že na grilování donese jenom „brokolicový salát“ a potom přichystá něco tak fantastického, že všichni vzdychají blahem a ani nepostřehnou těch pár kalorií navíc.
Pórková polévka jíšková s krutóny
Pórek je u nás doma hvězda. Mají ho rádi úplně všichni, a to i když je v roli hlavní i ve vedlejší. Pórkové polévky stojí v mé osobní pórkové hitparádě úplně nejvýš.
Dlouho jsem jíšce odolávala. Jejímu pravidelnému zařazení do našeho jídelníčku jsem se bránila zuby nehty. Nejdřív jsem se vymlouvala, že mám doma jenom jeden hrnec. Pak jsem pojala podezření, že přípravu tohoto pilíře tradiční české kuchyně zvládne jenom dokonalá česká hospodyňka. Nakonec jsem její absenci maskovala tvrzením, že je šíleně nezdravá. More „Pórková polévka jíšková s krutóny“
Mangold s tofu v sezamu
Mangold je fešák. Očaroval mě, a to hlavně ten s barevnými řapíky. Vypadá jako veselá dětská kresba zářící barvami. Já jsem se taky rozzářila a koupila jsem ho. Už je to pár let zpátky. Koupila jsem ho z jediného důvodu. Byl tak moc hezký. Ovšem, že jsem nevěděla ani jak se to jmenuje, ani co s tím budu dělat, ani jestli to bude k jídlu. Teď už si ho cením nejen pro jeho krásu, ale i chuť. Tofu na asijský způsob mangoldu ještě přidá na atraktivnosti.
Nejdřív ze všeho More „Mangold s tofu v sezamu“
Dresink z dijonské hořčice a medu
Listový salát pro mě není jen synonymem léta. V zimě si ho dávám sice ne tak často, ale zato s větší „parádou“. Přidávám ořechy, sušené ovoce, slaninu, hrušky, výrazné sýry a kdoví co ještě. Ale v létě More „Dresink z dijonské hořčice a medu“
Humus a humus se sušenými rajčaty
Cizrna, cizrna, cizrna. Ta mi nedá spát. Chutná mi na všechny způsoby, ale humus je podle mě mistrovská disciplína. Měla jsem humus vždycky ráda, ale skutečná posedlost začala až po návštěvě jeho kolébky, Izraele. Má kamarádka Radjana mě postavila před hotovou věc. Vdávám se a bude to v červenci v Haifě, takže, Irčo, doraž. Tak jsem dorazila a zažila jsem snovou svatbu v kopcích Haify a ochutnala jsem nejfantastičtější humus, jaký jsem kdy jedla. More „Humus a humus se sušenými rajčaty“
Jehněčí s bylinkovou krustou a fazolkami
Jehněčí mi nejen chutná, ale taky mě vždycky pobaví. Stačí úplně když si na něj vzpomenu, ani ho nemusím vařit nebo jíst. Ale jíst ho a bavit se u toho je úplně nejlepší ze všeho.
„Nevadí, uděláme jehněčí.“ Tahle pro mě nezapomenutelná věta z filmu Moje tlustá řecká svatba provází More „Jehněčí s bylinkovou krustou a fazolkami“
Bramborové muffiny se slaninou a libečkem
Mám ráda muffiny, fakt jo, třeba s malinama, borůvkama, rebarborou, banánem nebo čokoládou. Teprve nedávno jsem ale zkusila slanou varianu, bramborové se slaninou a libečkem . Bylo to parádní. More „Bramborové muffiny se slaninou a libečkem“
Pesto z mrkvové natě
Mrkvová nať!? Sice ohledně jídla nemám moc předsudků, ovšem ke zpracování mrkvové natě jsem se musela dlouho odhodlávat. Moje babička měla mrkve vždycky moc ráda. Na zahradě mrkev vytáhla ze záhonku, otřela o trávu a rovnou jedla. No, nejen babička to takhle dělala. Pro mrkvovou nať ale příliš pochopení nemá.
Pesto je svěží a chutná More „Pesto z mrkvové natě“
Letní cuketový gratin
Je letní večer, už jsem doma, ale ještě teď mě pálí oči od sluníčka, mám už zase spálený nos a tváře a mám chuť na bílé a lehkou večeři. Vždycky říkám, že mám chuť na skleničku, ale už dopředu vím, že jedna stačit nebude. Co teď rychle připravit a netrávit přitom celý večer v kuchyni?
Cukety! Cukety miluji ve všech podobách a úpravách More „Letní cuketový gratin“
Pečená kořenová zelenina a brambory s kuřecím masem na rozmarýnu
Miluju svého muže, svého syna a svůj černý pekáč se skleněným víkem. Ze všeho nejradši do něj nacpu všechno najednou, naliju si skleničku vína a čekám a čichám. Tomu předchází obvykle můj nezřízený nákup na trhu. Když vidím svazek barevných mrkví a roztomilé růžičkové kapusty, jsem jako utržená ze řetězu. Jsem ráda, že nenakoupím od všeho po deseti kilech. A to pak miluje manžel mě. More „Pečená kořenová zelenina a brambory s kuřecím masem na rozmarýnu“
Toasty s cuketou, vajíčkem a parmazánem
Cukety nikdy neloupu. Umyju je a nastrouhám nahrubo. Na pánvičce zahřeju 2 lžíce olivovového oleje. Pak na středním ohni nechám cukety změknout. Pustí trochu vody, tu se snažím redukovat, ale pořád hlídám, aby zůstaly pěkně svěže zelené. Zatím nesolím, jenom trochu opepřím. More „Toasty s cuketou, vajíčkem a parmazánem“